Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Bebeğinizin ilk adımları

Bebeğinizin ilk adımları

ilk-adimAnne babalar için mutlulukların en büyüklerinden biri bebeklerinin yürümeye başlamasıdır. Ancak bebeğin ayak sağlığı açısından bazı noktaların da gözden kaçırılmaması gerekmektedir.

Çocuklarının ilk adımı atarak yürümeye başlamasına şahit olan anne baba, şüphesiz bundan büyük mutluluk duyar. Ancak, bu mutluluğun gölgelenmemesi için ebeveynlerin, çocuklarının ayak sağlığına gereken özeni göstermeleri önem taşıyor. Uzmanlar, yeni yürümeye başlayan çocukların ayak sağlığı açısından, ayakkabı giydirilmemesi veya mümkünse tabanı yarı yumuşak bir ayakkabı seçilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ayak tabanı çukurunun tam gelişmemesi ve ayakların tombul görünmesi sebebiyle, ilk 1 yaş içinde düztabanlık normal kabul edilir. Taban çukurunu oluşturacak kaslar, bebek ayağa kalkıp yürümeye başladıktan sonra gelişir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, başlangıçta ayaklarını dışarı doğru basarlar. Zamanla bu durum düzelir. Buna karşılık, başlangıçta ayaklarını birbirine paralel basan bebeklerin bir kısmında, ileride içe dönüklük gelişme ihtimali, diğer bebeklere göre daha fazladır.

Çocuğun ayak ölçülerine uygun olduğu sürece, yarı yumuşak deri veya bez ayakkabılar kullanılabilir. 2 yaşından küçük çocuklarda, kısa kenarlı ayakkabıların, botlara göre ayaktan daha kolay çıkabileceği ve botların bilekleri daha iyi kavrayabileceği düşünülerek, ayakkabı konusunda tercih, botlardan yana kullanılmalıdır.

Ev içinde çocuğa ayakkabı giydirilmesine gerekyoktur. Yeni yürümeye başlayan çocukların ayakkabı giymemesi, ayak sağlığı için faydalıdır. Ayakta durma ve yürüme, özellikle bacak ve ayak adalelerini çalıştırarak kuvvetlendirir. Buna karşılık sert tabanı bulunan ayakkabıların erken giyilmesi, ayak kaslarının gelişmesini engelleyerek, düztabanlığın oluşturmasını kolaylaştırır. Özellikle 2-3 yaşına kadar evde ve plajlarda çocuğun çıplak ayakla oynaması sağlanmalıdır.

Çocuğun evin dışında yürümeye başlaması durumunda, tabanı yarı yumuşak bir ayakkabı seçmek iyi olacaktır. Ayakkabı, ayakları korumak için gereklidir. Çocuğun ayakları aylar içinde büyüdüğü için, 2-3 ay önce alınan ayakkabı dar gelecektir. Bu bakımdan, çocuk ayakta durduğunda, ayak başparmağının ucuyla ayakkabının burnu arasında en az 0,5 santimetre, en çok 1 santimetre boşluk olmalıdır. Ayakkabının ölçülerine bakarken deneme, oturma pozisyonunda yapılmamalı ve ayakkabının yeteri kadar geniş olmasına dikkat edilmelidir.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir