Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Bebeğinizi nasıl yönlendirirsiniz

Bebeğinizi nasıl yönlendirirsiniz

Bebeklerin en az altı ay ve hatta daha uzun bir süre, ebeveynlerin ‘yaramazlık’ olarak adlandıkları şeyleri yapamayacaklarını bilmek önemlidir.

İlk kez bir bebek dünyaya getirdiğinizde, bu konuda tecrübeniz olmadığından, çeşitli korkulara kapılabilir, belli durumlarda nasıl davranacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bebeğinizi şımartma korkusu da bunlardan biridir. Oysa bir bebek, ağlayarak sizi kızdırdığını düşünecek ve bu nedenle susmaya karar verebilecek konumda değildir. Gene bebeğiniz televizyon kumandasıyla oynuyorsa, bu bir keşfetme çabasıdır, sizi sinirlendirmek, ya da şımarıklık yapmak gibi bir arzusu yoktur.

Bebeğiniz biraz büyüdüğünde bile hafızası fazla gelişmiş olmayacaktır. Bir şey oldu mu, bu bebekler için ‘sona ermiştir’. Mesela dün ona yapmamasını söylediğiniz bir şeyi bugün hatırlamayacaklardır. Etraflarındaki dünya hakkında meraklı olmaları doğaldır ve keşiflerinin çoğunu da dokunarak yaparlar. Bu nedenle televizyona, fotoğraf çerçevelerine, biblo ve süslere veya erişebilecekleri herhangi bir şeye dokunmanın çekiciliği onlar için dayanılmazdır. Bu noktada çeşitli önlemler almanız, tabii ki kazaları önlemek ve sakin kalabilmek adına yardımcı olacaktır.

Bebeğinizi yönlendirmenin püf noktaları

  • Küçük yaştaki bebekler şımarmaz. Yani bebeğiniz ağladığında, size hemen o an ihtiyacı vardır. Onu şımartmak korkusuyla aldırmazlık etmeyin. kadinsak.com
  • Bebeğiniz, yaptığı şeyleri sizi sinir etmek, ya da kızdırmak için yapmaz. Bunun ayırdına varamaz.
  • Küçük çocuklarda uzun dönemli hafıza yoktur. Bu nedenle dün “yapma” dediğinizi, bugün yapıyorsa, bu sizi kızdırmak için davranaşını tekrarladığından değil, söylediğinizi hatırlamadığındandır. Ayrıca tepkiniz de ilgisini çekiyor olabilir, siz sürekli aynı tepkiyi üst üste veriyor olsanız da.
  • Bebeğinizin bir şeyi yapmayı bırakmasını istiyorsanız, bunun en iyi yolu, onun ilgisini dağıtarak onu başka bir aktiviteye yönlendirmektir. Eline bir oyuncak verirseniz, memnuniyetle elinden almaya çalıştığınız anahtarları bırakacaktır. Eğer dışarıda neler olup bittiğine bakmak için pencere kenarına götürürseniz, televizyonun bir sonraki macerası olacağını unutacaktır. Belki de karnını kedi mamasıyla doyurmaya çalışıyordur. O zaman da elinden kedi mamasını alıp, ona uygun bir şeylerle karnını doyurabilirsiniz. Yani “dokunma, yapma” gibi sözel bir yaklaşım yerine, kalkıp harekete geçin. Dikkatini dağıtmak, bağırmaktan, veya azarlamaktan çok daha iyi sonuç verir.  kadın

Sınır koymak ve yönlendirmek
Bebeğinizin yaşı büyüdükçe -9 aydan 1 yaşına kadar- onları yönlendirmeye de başlayabilirsiniz. Beklediğiniz davranışı ona öğretmeye ve doğruyla yanlış arasındaki farkı açıklamaya başlayabilirsiniz. Bebeğiniz “hayır”dan anlamaya başladığında bile, sözünüzü dinlemediği zamanlar olacak. Bunun nedeni, başkalarının ne hissettiğiniz henüz anlamıyor ve sizi sinirlendirecek ne yaptığını kavramıyor oluşudur. Bu nedenle ceza vermenizin de bir anlamı olmayacaktır.

  • Bebeğinizi övün. Bebeğiniz sizi üzen ve sıkan pek çok şeyi anlamayacaktır. Öte yandan beğendiğiniz bir davranışına ilgi göstermeniz ve onu bolca övmeniz, hoşlanmadığınız bir davranışı için onu azarlamanızdan çok daha fazla işe yarar. Eğer “hayır” demeniz gerekiyorsa, bunu çabuk tepki almanız gerektiği bir zamana saklayın. Örneğin; bebeğiniz sıcak bir şeye dokunmak üzereyken. Eğer “hayır” sözcüğünü sık sık kullanacak olursanız, bebeğiniz buna alışır ve tepki vermez. Ayrıca “hayır” derken gülüyorsanız, bebeğinizin bunu bir oyun olarak algılayacağını da unutmayın.
  • Tutarlı olun. Kural ve sınırlarda değişiklik yapmayın. Öğün saatleri, yatma zamanı gibi rutinler oluşturun. Bu, bebeğinizin ne istediğinizi anlamasına yardımcı olur.
  • Olumlu olun. Bebeğiniz, nasıl davranacağını ve diğerleriyle nasıl anlaşacağını sizi taklit ederek öğrenir. İşte ona nazik ve canayakın olmayı öğretmek için bir şans!
  • Mizah anlayışına ihtiyacınız olacak. Anahtarlarınızın tuvalete atıldığını, ya da tuvalet kağıdının bütün bir eve çepeçevre sardığını görmek çok eğlenceli olmayabilir. Bebeğiniz televizyonun düğmelerine tekrar tekrar basmaya çalıştığında sabrınızın test edildiğini de düşünebilirsiniz. Ama bunları bebeğinize ait komik ve sevimli davranışlar olarak almaya çalışın. Bunları başkalarına anlatarak onları nasıl güldüreceğinizi düşünerek gülümsemeye çalışın. Bir fotoğrafını çekip, o anı sonradan ona göstermek için saklayın. Unutmayın, sizi kızdıran ve sabrınızı taşıran bu dönem aslında çok da uzun sürmeyecek.  kadın

Gerçekçi olun

Kısa zamanda çok şey beklemeyin. 6 aylık bir bebeğin yemeğini ağzına yüzüne bulaştırması, gördüğü her şeye dokunma istemesi normaldir. Bebekler, olgun ve deneyimli olmadıklarında pek çok ‘hata’ yapacaklardır. Zaten bu, öğrenme sürecinin bir parçasıdır.

Her çocuğun kurala ihtiyacı vardır. Örneğin, kardeşini ya da arkadaşını ısırması hoşgörülemez. Bazı çocuklar için “lütfen yapma” demek yeterli olurken, bazılarını olay mahallinden uzaklaştırmanız gerekebilir ama yapmasını istemediğiniz şey her ne ise, ona mutlaka sebebini açıklayın.

Unutmayın, bebeğiniz deneme-yanılma yöntemiyle öğrenir. Davranışların sizi kızdırabileceğini bilmez. Tek düşündüğü “Bunu yaparsam acaba sonunda ne olur?” sorusunun cevabıdır; yoksa “Bunu yaparsam, acaba annemle babam bana kızar mı?” değil.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir