Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Bebeğin burnu nasıl temizlenir

Bebeğin burnu nasıl temizlenir

Bebeklerin rahat nefes alması, emerken rahat olması ve uykusunda sorun yaşamaması için burnu açık olmalıdır. Eğer bebeğinizin burnu tıkalı ise anne memesini veya biberon emmede güçlük yaşar. Bunu rahatça görebilrisniz.Gece rahat uyuyamaz.
Bebeğin burnu çoğunlukla aşırı miktarda üretilen mukus (sümük) nedeniyle tıkanır. Burun içindeki sümük bir süre sonra kuruyarak işi daha da zorlaştırır.
Nasıl Temizlenir
temiz bir tülbentin ucu sivriltilip ıslak mukus bu tülbent yardımıyla çekilebilir. Ancak bu yöntemde mukusun daha geriye gitmesine neden olunabilir. Bu sebeple dikkatle çekilmelidir. Bebeğin burnuna damlatacağınız bir damla anne sütü bebeğin burnunu açacaktır.

Daha farklı çözümse ilaç. Eczanelerde satılan özelliklede yeni doğan bebekler için üretilmiş basınçsız serum fizyolojik damlayı sürekli olarak evde bulundurmak faydalıdır. Değişik markaları vardır. Herhangi bir sakıncası, yan etkisi yoktur. Biraz pahalıdır. Bir de burun aspiratörü edinmelisiniz. Parçalarının buruna kaçmaması için kalın uçlu olanları önerilir ancak ne yazikki burnun içine giren ince uçluları daha iyi çeker. Bebeğinizin solunum yollarına sıvı kaçmaması için dik konumdayken burnuna serum fizyolojik sıkıp bir burun aspiratörü yardımı ile burnun içindeki pislikleri çekin. Bebeğiniz üşüttü ve burnu sürekli tıkalı ile bu serum fizyolojikten günde 7-8 kez damlatabilirsiniz. Ancak burnu burun aspiratörü ile temizlerken bir damla değil birkaç damla damlatın.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir