Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / BARSAKLARIMIZI NASIL HAREKETLENDİRİRİZ ?

BARSAKLARIMIZI NASIL HAREKETLENDİRİRİZ ?

Normalde günde üç veya üç günde bir dışkılama normal barsak aktivitesi olarak yorumlanır. Haftada ikiden az olan dışkılama durumlarına konstipasyon ( kabızlık) diyebiliriz. Kabızlık problemi çevrelere ve kültürlere göre değişebildiği gibi kişinin beslenme şekli ve hayat tarzı ile de doğrudan ilintilidir.

Gün içinde çalışma veya başka sebeplerden dolayı az öğün yemek ve hareketsiz bir hayat barsak aktivitesini bozabilir. Bu durumda kişi akut olarak ağrı şikayetlerinin yanı sıra uzun dönemde kilo artışlarına da maruz kalabilir. Barsak aktivitesini hızlandırmak için kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin yanı sıra hergün 2 veya 3 ara öğün yenmelidir. Öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka çorba gibi barsak çalıştırıcı sıvı bir besin olmalıdır. Ayrıca günlük lif alımının da 25 gr seviyelerinde tutulması gerekir. Bunun için beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı veya kabuklu pirinç, ara öğünlerde de kepekli bisküviler veya posalı meyveler tercih edilmelidir. Bunların dışında sedanter yaşam tarzı dediğimiz hareketsiz yaşam tarzı değiştirilip haftada en az 2 gün sporu günlük aktivitemize eklersek barsak hareketlerimizi hızlandırabiliriz. kadinsak.com

Buraya kadar korunma yöntemlerine değindik. Şimdi de konstipasyon durumunda izleyeceğimiz yollara bakalım. Kabızlık durumunda beslenme korunma yöntemlerimizle aynı şekilde olmaktadır. Bir de ekstra kullanabileceğimiz barsak açıcı formüllerimiz bulunmaktadır:

FORMÜL 1 : sabah aç karnına 1 çay bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı bal ve yarım limon ekleyip içebilirsiniz.

FORMÜL 2 : sabah aç karnına 3-4 kuru kayısı veya 1 kuru incir yiyip 1 su bardağı su içebilirsiniz.

FORMÜL 3 : sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı çekilmiş üzüm çekirdeği ile karıştırılmış bal yiyip 1 su bardağı içebilirsiniz.

FORMÜL 4 : günün herhangi bir saati yoğurdunuza veya çorbanıza 1 tatlı kaşığı çekilmiş keten tohumu ekleyebilirsiniz.

FORMÜL 5 : gece aç karnına 1 su bardağı yoğurdun içine 1 yemek kaşığı siyah kuru üzüm ekleyip yiyebilirsiniz.

Hakkında: Gulen_Akboyar

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir