Anasayfa / VÜCUT BAKIMI / Bakımlı saçlar için püf noktaları

Bakımlı saçlar için püf noktaları

Saçlarınızın uzunluğu, şekli, cinsi ne olursa olsun, kendinize uygun ürünleri satın alıp, saçlarınızın ihtiyacı olan bakımı evde de uygulayabilirsiniz. Peki hangi tip saça ne tür bakım uygulamak gerekir? Buyrun okuyun…

Çocukluğumda bir Boğaziçi şampuanı vardı, hep onu kullanırdık. Elidorlar daha şık şişeleriyle piyasaya çıktığında falan mest olmuştuk. Öyle binbir çeşit, yok o saç yok bu saç tipi için şampuan yoktu. Bakım ürünleri, türlü türlü köpükler ve jöleler de… Şimdilerde artık her şey satılıyor ve saç bakımı, evde rahatlıkla uygulanabilir hale geldi.

Bakım yaparken, dikkat etmeniz gereken noktalardan biri; kuru, yağlı, kıvırcık, dalgalı, kalın ve sert saçlar için ayrı bakım formüllerinin uygulanmasıdır. Ayrıca bakım yapmak için saçın sağlığını yitirmesini beklemeyin ve güneşten de kaçının. 

Saçlarınız için seçtiğiniz şampuan ve kremlere de dikkat edin. Saç tipinize ya da saçınızın durumuna uygun ürünler seçin. Saçınızı sert havlularla kurulamak dalgaları kıvırcık hale getirebilir. Saç tipinizden emin değilseniz kuaförünüze ya da uzman teşhisine başvurun. 

Saç bakımı konusunda saç kesimi de önemlidir. Saçınızı omuzlarınızdan aşağıya uzatmayın. Zekice kesilmiş katlar saçınızı daha kalın göstererek hareket kazandırır. Yüz şeklinize uygun bir perçem de iyi olabilir. 

Kuru saçlar
Kuru saçların neme ihtiyacı vardır. Bu nedenle kesinlikle etkili bir saç kremine ihtiyacınız var. Saçınızın kökleri dışında her yanına boydan boya uygulayın. Yaklaşık üç dakika bekleyin, ardından kayganlığı gidinceye dek durulayın. Saç maskeleri ışıltıyı artırmak için muhteşem bir çözüm, ancak saçta beş dakikadan uzun süre bekletildiği takdirde işe yarar. Kimyasal maddeler ve saç kurutma makinesiyle aşırı derecede kurutma en aza indirilmeli. Öte yandan, gölge ve renk, gereğince yapılırsa ışıltıyı ve saçın kalitesini artırabilir. Kullanılan ürünlerdeki peroksit düzeyinin de az olmasına dikkat edilmeli. Boyamadan sonra saç renginin korunması için, daima boyalı saçlar için geliştirilen ürünler kullanılmalı. Bu ürünler alkol içermez ve pH dengesini korur, böylece saçın fazla kurumasının önüne geçilir. 

İnce ve cansız saçlar
Saç serumları kırılan uçları düzleştirmede son derece işe yarar. Parmaklarınızın arasına bir damla alarak yıpranmış saç uçlarına uygulayın. Hacimsiz saçlar çoğu zaman fazla ürünün, özellikle de saç kremlerinin kullanması sonucu ortaya çıkar. Daha hafif bir ürüne geçin ya da birkaç gün boyunca hiç kullanmayın. Saçlara hacim ve hareket kazandırmak amacıyla, saç diplerine (geri kalan yerlere değil) köpük sıkın. Saç kurutma makinesiyle kurutun. 

Yağlı saçlar
Saç derisinde biriken sebum adlı yağ hücrelerinin fazlalığı düzensiz şampuanlama, terleme ya da hormonal dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Saç derisindeki bezlerden gelen salgılar saç tellerinin üzerini kaplar, toz ve kirler saçta toplanır, böylece saçınız yağlı, cansız ve donuk bir görünüme bürünür. Çaresi saçınızı her gün arındırıcı bir şampuanla yıkayın. Krem içermeyen şampuanlardan kullanın. 

Dalgalı saç
Saç türleri arasında en yaygın olanı budur. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı değişen oranlarda dalgalı saça sahiptir. Dalgalı saç genellikle kuru olur. Bu nedenle nemlendirici içeren şampuan ve kremlere gerek vardır. Islak saça uygulanan serumlar saç tellerini yumuşatır. Serum ve köpükler saçtaki kıvrımları vurgular. Saçın ıslakken düz taranması, jöle sürülmesi ve kendi kendine kurumaya bırakılması da izlenebilecek başka bir yöntemdir. İnceden kalına doğru uzanır. Bu yüzden kesim ve uzunluk tamamen yüz şekline bağlıdır. Ne kadar uzatırsanız, dalgaları o kadar azalır. 

Kalın ve sert saçlar
En kolay saç tipi, ama sürekli bakım ve kontrol gerektirir. Fazla kısa kesmeyin, yoksa çim adama benzersiniz. 

Kıvırcık saçlar
Bu saçların yapısı büyük çeşitlilik gösterir, ancak önünüzdeki seçenekler sınırlıdır. Doğal haliyle bırakın, iyi bakın ve örme, topuz gibi stil tekniklerini öğrenin ya da düz hale getirin. Bu sonuncusu kimyasal işlem gerektirdiğinden, saçınızı sağlıklı tutmak için sürekli bakım uygulamanız gerekecek. Düzleştirme işlemini profesyonellere bırakmanız en iyisi.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Kolesterol Düşürücü Şurup

Şems aslan, Yeşil ceviz şurubu tarifini verdi. Bu şurup, sağlıklı yaşlanmak, zayıflamak, vücuttaki toksinleri atmak, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir