Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Bahar Depresyonu

Bahar Depresyonu

stres

Bahar aylarına girmemizle beraber dünyanın natürel yapısında olduğu benzeri insanların da ruhi yaşantılarında kimi farklılıklar ortaya geliyor. Ülkemiz Hastanesi doktorlarından Nöroloji ve Psikiyatri Uzmanı Akın Gürdil, ruhi hayatımızın bu değişimlerden etkilendiğini ifade etti. Baharın gelmesiyle beraber ortaya iştirak eden natürel değişimlere bireyin kendisi özel hayatındaki sıkıntılarının da eklenebileceğini söyleyen Gürdil, tüm bunların birleşmesiyle insanların Depresyona yakalanabileceğini vurguladı.

İSTANBUL bir Depresyonun tanımını yapan Gürdil, “Çöküntü evrensel olarak kişiyi yaygın bir biçimde abluka eden keder, karamsarlık, ümitsizlik hissi ve yaşamdan zevk alamama durumu olarak tanımlayabiliriz” dedi . Depresyonu hayatını sürdüren bireyin ruhsal yapısını da belirten Gürdil, bireyin kendini üzgün, acılı, neşesiz, dertli ve çaresiz benzeri tüm negatif hissiyatları yaşıyormuş benzeri sezdiğini ifade etti.

Depresyon şikayeti ile iştirak eden kişilere yapılmış bulunan muayenelerde gördükleri bulguları belirten Gürdil, bireyin enerji düzeyindeki düşüklük, bir konu üst kısmına yoğunlaşamama, iştah bozukluğu ilgi kaybı, hüküm vermede güçlük çekme, ajitasyon, kilo kaybı, fazla hassaslık benzeri belirtilerle karşılaştıklarını ifade etti. Gürdil bununla beraber problemin daha büyük boyutlarda olduğu olaylarda hayatına kıyma düşüncesine rastladıklarını ifade etti.

” Birçok çok insan söylediğim belirtilerin farkında olsa dahi depresyonda olduğu gerçeğini onaylamıyor” diyen Gürdil, bu insanların özel hayatlarında sorunlar yaşadıklarının altını çizdi . Depresyonun tedavi edilmediği halde daha korkutucu sonuçlara sokak açabileceği ile alakalı ikazda bulunan Gürdil, pekçok intihar vakasının da tedavi edilmeyen çöküntü vakalarından kaynaklandığını vurguladı.

“Çöküntü tedavisinin birinci önceliğinin bireyin durumu kabullenerek bir uzmana başvurmasıdır” diyen Gürdil, ifade edilecek kontrolden bundan sonra tedavi yönteminin belirleneceğini ifade etti. Tedavilerde ana hüzün kaynağını ortadan kaldırmayı ya da düzeltmeyi hedeflediklerini söyleyen Gürdil, hastayla konuşarak ve ilaçların yardımı ile rehabilitasyona başlanıldığını ifade etti. Pekçok insanın ilaçlar ile alakalı berbat düşünceye sahip olduğunu belirten Gürdil, “Düşünülenin aksine rehabilitasyonda kullanılan ilaçların yan etkileri yok denecek civarı yetersizdir ve alışkanlık yapmazlar” dedi .

GÜRDİL: “İLAÇ TEDAVİSİ AĞıR AĞıR KESİLMELİDİR”

İlaçların kullanılmaya başlandığı ilk haftada vücuda ahenk sağladığının vurgusunu yapan Gürdil, 10 Gün içerisinde kişide rahatlama gözleneceğini ve ilaç kullanımının 3 Ay ila bir yıl içinde olabileceğine uyarı çekti. “Şüphesiz tam tedavi prosedürü bitmeden ilaçlar kesilmemelidir. Tersi halde çöküntü belirtileri yine görülebilir” diyen Gürdil, hastanın “iyiyim” dediğinde doktoru ile görüşmesi gerektiğini ve doktor kontrolünde ilaç kullanımının azaltılması ve kesilmesi gerektiğini vurguladı

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir