Anasayfa / FORMUNUZU KORUYUN / BAHAR AYLARINDA BİZE NE OLUYOR ?

BAHAR AYLARINDA BİZE NE OLUYOR ?

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte bütün doğanın canlanmasına ek olarak vücudumuzda da değişiklikler başlar. Artık yüzünü daha sık göstermeye başlayan güneş üzerimizdeki depresif havayı dağıtır. Sabahları daha dinç ve istekli başlarız güne. Baharın ilk haftalarında değişime adapte olamayan bünyelerde bir süre bahar yorgunluğu yaşansa da adaptasyonumuz kısa sürede oluşur.

Kıyafetlerimizde bile bir canlılık bir hafifleme çiçekler, canlı renkler belirmeye başlar. Giysilerimiz hafifledikçe fazlalıklarımızı görmeye başlarız. Evet bütün kış hareketsiz kaldık, sanırım biraz da fazla kaçırmışız. Kilo mu almışız ne ?  neden her kış kilo alıyoruz?

Kış mevsiminde metabolizmamız yaza göre daha yavaş çalışır. Çünkü vücudumuz ısısını korumak için ekstra çaba harcar ve bu yüzden de metabolizma hızını yavaşlatır. Buna ek olarak soğuk havada günlük fiziksel aktivitelerimizi azalttığımızı ( daha çok toplu taşıma araçları kullanımı, sportif yürüyüşlerin eksikliği vs. ) ve daha ağır yemekler yediğimizi de eklersek doğal olarak vücutta bir yağlanma ve kilo artışı durumu ortaya çıkar.

Baharla birlikte havanın ısınmasıyla metabolizmamız hızlanır, günlük aktivitelerimiz artar ve ertelediğimiz ya da üşendiğimiz sporlarımız başlar. Kışın biriktirdiğimiz yağlarımızı bahar aylarında sağlıklı bir beslenme programı ve uygun bir spor programıyla vermeye çalışıyoruz.

Bu noktada çoğu zaman yapılan bir yanlış var ki vücudumuzu her şeyden çok negatif etkiler :

Hızlı kilo verme isteği. Piyasada bulunan zayıflama ürünleri, şok diyetler çok ağır spor programları vs..  bu olumsuz yöntemler yüzünden vücudun doğal ritmini bozup sağlıklı kilo verimini engelleriz ve sonunda hasta olup hastaneye kaldırılırız. Sonuçta doktorlar beslenmenize dikkat edin vücudunuzu çok hırpalamışsınız derler ve normalin de üstünde bir beslenmeye başlarız. Sonuç : daha fazla kilo alırız. O zaman ne yapmalı?

İstediğiniz kiloya inmek ve orda kalmaksa amacınız -ki sağlıklı olan budur- size mucizeyi sunan ürünlerden ve yöntemlerden uzak durun. Sağlıklı kilo verimi için bir diyetisyene başvurun. Unutmayın aceleniz yok önünüzde uzun bir ömür var ve bu ömrün kalitesini belirlemek sizin elinizde… sağlıkla kalın…

Dyt. Gülen  Akboyar

Hakkında: Gulen_Akboyar

İlginizi Çekebilir

İştahınızı azaltmanın yolları

Yemek aralarında mutfağı turluyor, yemekten sonra bile buzdolabının önünden ayrılamıyor, akşam üstü çaylarında ve gecenin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir