Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Bağımsızlığını verin

Bağımsızlığını verin

Çocuklar büyüdükçe, bağımsızlık alanlarını genişletmek isterler. Buna karşılık korku ve endişeleri nedeniyle anne-babalar için bu kabullenilmesi daha zor bir durumdur.

Çocuğunuzun ilk adımlarını atmaya başlamasından itibaren, onun güvende olmasını sağlamakla, yürümeyi öğrenmesi için adım atmasına izin vermek arasında bir denge yakalamanız gerektiğini biliyordunuz. Şimdi ise çocuğunuz yetişkinliğe geçmek üzere ve aynı dengeyi sağlamak bu kez daha zor.

Ona güvenmeye çalışın
Bisiklete binmek, bir arkadaşın evinde kalmak, sokakta oynamak, karşıdan karşıya geçmek, kendi başına okula gitmek, arkadaşlarla dışarı çıkmak, onların hayatlarını etkileyen kararlar almak… Bunların hepsi, anne-baba olarak korkularınız ve endişelerinizle çocuğunuzun bağımsızlığı arasında bir denge tutturmanızı gerektiren durumlar.

Çocuğunuzu parka oynamaya götürdüğünüzde, ya da tanıdıklarınızın çocuklarıyla olan ilişkilerine baktığınızda herkesin farklı bir yaklaşımı olduğunu görürsünüz. Kimisi aşırı korumacı ve oldukça endişeli bir portre çizerken, kimi de çocuklarını rahatça sokağa bırakabilir.

Endişeli anne ve babalar, çocuklarını bağımsız bırakmaları gerektiğini içten içe bilirler. Ancak medya organlarından ve etraftan duydukları şeyler, kaçırılma olayları, araba kazaları, alkol ve uyuşturucu korkusu gibi tehlikelerden ötürü gerekli olduğunu bildikleri bu özgürlüğü çocuklarına bir türlü veremezler. Öte yandan, çocuklarının -bazen çabuk- büyümesini isteyen anne-babalarsa, çocukların dışarıdaki ‘gerçek hayatı’ tanıması gerektiğinden, haklarını korumayı ve tehlikelerle başa çıkmayı öğrenmek zorunda olduklarından bahsederler.

Dünya tabii ki tehlikelerle dolu, ancak çocukları hayatı boyunca bunlardan tamamen arındırılmış ortamlarda da tutmak da mümkün değil.

Oyna ve öğren
Çocuğunuzun büyüdükçe genişleyen bağımsızlık alanını ve onun güvenliği için hissettiğiniz endişe ve korkuları desteklemek için ihtiyacınız olan şeyler iletişim ve öğrenme fırsatlarıdır. Ona güvenmeli, onunla iletişim kurabilmeli ve hatalarından ders alması için ona fırsat vermelisiniz.

Bugüne dek çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmuş ama o, artık daha fazla bağımsızlık istediği için ilişkiniz gerilmiş ve bu durum siz de sanki kontrolünüzü kaybediyormuşsunuz hissine neden olabilir. Ancak onu serbest bırakmanız, onunla karşılıklı konuşmanızı ve tekrar konuşmanız gerektiren bir süreçtir ve bir şeyi kazanmak için diğerinden vazgeçmek, çocuğunuzu yavaş yavaş serbest bırakmanıza yardımcı olur. Bunun sonucunda da çocuğunuz bağımsızlığı daha fazla deneyimleme fırsatı yakalar.

Sınır koymak:İşe çocuğunuza sizin üzerinizde bir otorite ve sorumluluk vermekle ve nasıl başa çıktığını görmekle başlayabilirsiniz. Yani, örneğin çocuğunuz okula kendi başına yürümek istiyorsa, o zaman onunla gidip, karşıdan karşıya geçerken, bu işin sorumluluğunu ona verip, neler yaptığını görün.

Bu türden bir yaklaşım hem sizin daha huzurlu hissetmenize, hem de onun gerekli sorumluluğu almasına yardımcı olur. Ayrıca onunla konuşarak onun özgürlüğünü kazanmaya başladığını anlamasını sağlayın

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir