Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Bademcik iltihabı, Tonsillit

Bademcik iltihabı, Tonsillit

Ağzın içinde, yutağın başlangıcında, sağ ve solda bulunan bademciklerin iltihabı. Çok rastlanan bu hastalık, kendi yaptığı hasardan çok, vücudun başka yerlerinde, çeşitli organlarda meydana getirdiği dolaylı bozukluklar(komplikasyonlar) nedeniyle oldukça önemlidir. Anjin, en çok 5-15 yaş grubunun hastalığı olup, orta yaş ve sonrasında pek rastlanmaz.

Nedeni: Beta hemolitik steptokok denilen bakteri.

Hastalığın Seyri: Ani titreme, kol ve bacaklarda ağrılar başlar. Ardından, ateş 39-40 dereceyi bulur. Nabız 120’yi aşar. Yutkunma güçlüğü ve boğazda, kulağa vuran şiddetli ağrı vardır. Muayenede bademcikler kırmızımtrak, şiş, kıvrımları arasında cerahat toplanmış halde görülür. Küçük dil, yumuşak damak ve yutak, şiş, kırmızı ve iltihaplıdır. 3-4. günlerde ateş normale düşer ve hastalık geçer.

Komplikasyonlar: Bu hastalığın en önemli tarafı, vücudun başka yerlerinde yapabildiği bozukluklar, yani komplikasyonlarıdır. Bunlar arasında en başta gelenleri şunlardır: Sinüzit, boyun ve çenealtı bezlerinde iltihaplanma, boğazda bademcikler çevresinde apseleşme. Bu sayılanlar anjinin yakın komplikasyonlarıdır. Anjin, bir de uzak organlarda olan bozukluklara sebep olur. Bunlar:

a) Ani böbrek yetmezliği ve bunun kronikleşmesi ile kronik böbrek yetmezliği: Bu sonuncusu da devamlı yüksek tansiyona sebep olur.

b) Ateşli romatizma: Kız çocuklarında daha sık görülür. İleride kalp kapak hastalıklarına neden olur.

Tedavi: Yatak istirahati yapılmalı ve sulu gıdalar verilmelidir. Antibiyotikler ve ağrı kesici-ateş düşürücüler kullanılır.

Her bademciği ameliyatla almak gereksizdir. Ancak sık sık iltihaplanırsa, romatizma veya böbrek yetmezliğine neden olmasın diye alınabilir.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...