Anasayfa / CiLT BAKIMI / Ayak mantarı tedavisi

Ayak mantarı tedavisi

Ayak mantarı tedavisi
Ayak mantarı, sıcak havalarla beraber kocaman bir yükseliş göstermektedir. Nem ve terleme ile çoğalan ayak mantarı, hata ayakkabı kullanımı, müşterek alanlarda çıplak ayak gezmek, başkalarının terliklerini ve ayakkabılarını kullanmak ile geçmektedir. Zira, mantar hastalıkları bulaşıcıdır ve deriden geçer.
Mantar hastalıkları, en bir sürü ayak, kasık, tırnak ve saçlarda kendini gösterir. Bulaşma, insandan insana, hayvandan insanadır. Mantar hastalığının ayaklara bulaşmaması amaçlı en mühim meydana gelen şey, ayakların kuru kalmasıdır. Parmak arasında beyazlama halinde kendini gösteren ayak mantarı nemli ortamları sever. Nemli meydana gelen ortamlarda mantar üremeye sürdürür. Bu nedenle, mantar tedavisinde öncelikle ilaçlar ile rehabilitasyona başlanmalı tekrar tekrar etmemesi amaçlı farklı önlemler alınmalıdır.

Ayak mantarının önüne geçmek amaçlı ayaklarda düzenli pedükür ile bakım yapılmalıdır. Pedikürde ana emel, ölü derinin ve çatlaklarının temizlenmesidir. Böylelikle, ayak zemininde mantarın yerleşeceği alanlar yok edilmiş olur. Pediküre gidilemiyorsa, evde ılık su içerisinde yumuşatılan ayaklar, ponza taşı ile fırçalanmalı ve nemlendirilmelidir. Ayakların sirkeli ılık suda beklemesi ve bol nemlendirici ile kremlenmesi mantara karşın önlemdir.

Ayaklar, vücudumuzda en pek terleyen alanlardır. Bu nedenle, ayaklarınızın terlemesine karşın tedbir almalıyız. Teri çeken ve emen çoraplar kullanılmalıdır. Ayaklarda gerekirse yedek çorap taşınılmalı ve sık çorap değiştirilmelidir. Daha Önceki ve kokan ayakkabılar, şüphesiz kullanılmamalıdır. Kokan ayakkabılarda bakteri ve mantar ürediğinden bu ayakkabılar yıkanmalı ve mantar spreyleri ile dezenfekte edilmelidir. Ayakkabı seçimi yaparken, ayağı sıkmayan, vurmayan ve soluk alan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabı seçiminde hakikat deri ayakkabı tercihi yapmak mantar enfeksiyonuna karşın önemlidir.

Ortak hayat alanlarında hiçbir zaman başkalarının terlik ve ayakkabıları kullanılmamalıdır. Havuz kenarlarında terliksiz gezilmemelidir. Başkalarına ait meydana gelen çorap, ayakkabı ve terliklerden uzak durulmalıdır. Çoğunlukla ayağı bir sürü terleyen kişilerde mantar enfeksiyonu pek olduğundan ayakta terlemeyi engelleyen spreyler kullanılabilir. Bilhassa yaz aylarında hava alan sandaletler kullanılmalıdır. En mühim meydana gelen şey, mantar hastalığına yakalandığınızda anında bir doktora gitmektir. Böylelikle, hastalığın önüne geçilmiş olur.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Akne tedavisinde çeşitli yöntemler

Acne çirkin olabilir ve utanç verici, ama tedavi edilebilir ve etkilerini minimize edilebilir. Doğal akne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir