Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Ayak bakımı ve hastalıkları

Ayak bakımı ve hastalıkları

Çoğumuz ayak bakımına gereken önemi göstermiyor. Oysa tüm vücudumuzu üzerinde taşıtan ayaklar bunu hakediyorlar.

Özelllikle yaz mevsiminde, hepimizin ayağında terlikler, sandaletler ve açık ayakkabılar giyiyor. Bundan dolayı ayaklarımız dış etkenlere daha çok maruz kalıyor, daha çok bakım istiyorlar. Ama günlük ayak bakımının yanı sıra, bir de siğil, batık tırnaklar gibi sorunlar var. İşte mini ayak rahatsızlıkları rehberi…

Siğil
Nedir? Virüs kaynaklı enfeksiyondan dolayı ortaya çıkar. Ayak tabanlarında, ya da parmak aralarında bulunur. Enfeksiyona sebep olan virüsü havuz, duş, soyunma odası gibi ıslak/nemli ortamlardan kapabilirsiniz.

Üzerinde az miktarda siyah noktayla siğilin oluşmaya başladığı bölge, önceleri küçük ve pembedir. Daha sonra bu renk koyu kahverengine dönüşmeye başlar ve üzer kalın bir deri tabakasıyla kaplanır.

Tedavisi: Eğer ayağınızda böyle bir siğil oluşumu varsa, önce üzerini bir plasterle kapatın. Bu, enfeksiyonun yayılmasını önler. Hatta çoğu zaman gereken tek tedavi de budur. Eğer yüzmeye gitmek istiyorsanız, ayağınıza yapışan, ince bir siğil çorabı giyin.

Eğer siğil acı vermiyorsa ve büyümüyorsa, en iyisi vücudun bağışıklık sisteminin onu iyileştirmesini beklemek olacaktır. Reçetesiz satılan bazı ürünlerle evde de tedavi yapabilirsiniz. Ancak eğer siğil çok acı veriyorsa, o zaman bir doktora görünmekte yarar vardır. Doktor, dondurma yöntemini kullanabileceği gibi, virüsü yoketmek için bir losyon da verebilir.

Nasıl önlenir? Ayağınızda siğil oluşumunu engellemek için, soyunma odasından havuz kenarına dek terlik giyin. Ayrıca ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın.

Batık tırnak
Nedir? Genellikle ayak başparmağında görülen bu rahatsızlığın temel sebebi, ayak tırnağının düzgün bir şekilde kesilmemesidir.
Eğer tırnaklarınızı çok kısa, ya da kenarlarda çok dipten kesiyorsanız, batık oluşabilir. Ayrıca sıkı çoraplar, dar sivri burunlu ayakkabılar ve hatta genetik nedenlerle tırnak batması sorunu yaşayabilirsiniz.

Tedavisi: Ilık suya 3 çorbakaşığı tuz karıştırarak ayaklarınızı yıkayın. Bu, enfeksiyonu önler, şişmeyi azaltır.

Ayak tırnaklarınızı kendiniz kesmeye kalkmayın. Ayak bakım ve sağlığıyla ilgili merkezlerin birinden randevu alın. Eğer enfeksiyon yoksa, tırnakların kenarlarını yumuşatıp, sivrilikleri törpülerler.

Enfeksiyon varsa, lokal anestezi uygulanmak suretiyle tırnağın o kısmı alınabilir. Eğer batık çok derindeyse, gene yapılacak ufak bir operasyonla, tırnak ve tırnak yatağını almak gerekebilir.

Nasıl önlenir? Batık oluşumunun önlenmesi için, tırnağı çok dipten kesmeyin, ayak parmağının hizasını takip edin. Ayrıca yüzde 100 pamuk çoraplar ve ayağınıza tam uyan, rahat ayakkabılar giyin. Böylece ayaklarınız nefes alabilir.

Mantar
Nedir? Belirtileri, parmak aralarında acı ve kaşıntıdır. Özellikle son iki parmak arasında oluşur, daha sonra çatlar ve soyulur. Ayrıca su toplayıp kötü bir kokuya da sebep olabilir. Tırnaklar da mantardan enfeksiyon kapıp, sertleşebilir, kararıp kolay kırılır bir hale gelebilir.

Tedavisi: Siğilde olduğu gibi bazı reçetesiz satılan ürünler mantar tedavisinde de kullanılıyor. Ancak ne kullanmanız gerektiğine emin olamıyorsanız, eczacıya, ya da doktorunuza danışın. Eğer tırnak enfeksiyon kapmışsa, o zaman doktora görünmekte fayda vardır. Bu durumda tırnak törpülenebilir, ya da antibiyoktik kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Nasıl önlenir? Çoraplarınızı her gün değiştirin ve aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymeyin.

Açık ayakkabı ve terlikleri tercih edin. Bunları giyenlerde mantarın oluşması hayli zordur. Ayrıca ayaklarınıza günlük bakım uygulayın ki, enfeksiyonun önüne geçmiş olun.  kadinsak.com

Ayaklarınızı yıkadığınızda, parmak aralarınızı mutlaka kurulayın. Çünkü mantar nemli bölgelerde oluşur

Nasır
Nedir? Nasır, genellikle ayakların kemikli kısımlarında ve çoğunlukla da bir eklem üzerinde oluşur. Ayak üzerindeki basınç, derinin kalınlaşmasına sebep olur. Böylece ayak korunmuş olur. Ama baskı devam ettikçe, -mesela ayağınızı vuran bir ayakkabıyı giymeye devam ettiğinizde-, deride sert bir tabaka oluşur. Buna da nasır denir.

Tedavisi: Nasırı, nasır yakılarıyla kendiniz iyileştirmeye çalışmayın. Çünkü bu nasır etrafındaki sağlıklı dokuya da zarar verebilir.

Ponza taşıyla düzenli olarak sertleşmiş deriyi törpüleyin. Ancak eğer nasır çok acı veriyorsa bir doktora görünmek daha doğru olacaktır. Doktor, nasırı alabilir, ya da ayakkabınıza bir aparat yerleştirerek yürürken oluşan dengesizliği ortadan kaldırmayı deneyebilir.   kadinsak.com

Nasıl önlenir? Öncelikle ayağınızı vurmayan, rahat ayakkabılar giymelisiniz. Ayrıca günlük ayak bakımı uygulayarak nasıra dönmesi muhtemel sertleşmiş deriyi yumuşatabilirsiniz.

Ayak parmağı deformasyonu
Nedir? Baş parmak yönünü değiştirip ikinci parmağa doğru yöneldiği zaman ayakta bir çıkıntı oluşur. Bu, eklemde ağrı ve şişmeye neden olur. Diğer parmaklar üzerinde yoğunlaşan baskı da nasıra sebep olur. Ailenizde ayak parmağı deformasyonundan rahatsız biri varsa, sizde de olabilir. Ayrıca dar ayakkabılar da bunu tetikler.  cilt bakımı

Tedavisi: Eğer şikayetiniz ayak parmağı deformasyonu ise mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Doktor, ayağınıza uygun tabanlar, ya da baş parmak eklemindeki baskıyı rahatlatacak özel ayak yastıkları önerebilir. Böylece ayak korunmuş olur.

Eğer deformasyon ağırsa, o zaman da bir ameliyat olmanız gerekebilir.

Nasıl önlenir? Sizde deformasyon oluşmasından şüpheleniyorsanız, ailenizde varsa, belirtiler ortaya çıkmadan doktorunuzdan bir randevu alın. Böylece ayağınıza uygun ayarlamalar yapılabilir.

Ayağınıza rahatça uyan ayakkabılar da yardımcı olacaktır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir