Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Aşerilen yiyecek, bebeğin zevkini etkiliyor

Aşerilen yiyecek, bebeğin zevkini etkiliyor

Fransız araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışma, anne adaylarının hamilelikleri sırasında yediği ve içtiğine daha fazla dikkat etmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koydu. Zira bebek, daha anne karnındayken zevklerini geliştirip hafızasına kaydediyor.

Bebek bekleyen kadınların çeşitli yiyeceklere duyduğu istek, çok bilinen bir durumdur. Bu konu üzerinde bir araştırma yapan Fransız uzmanlar, çalışmalarının sonuçlarını Chemical Senses adlı bilim dergisinde yayınladı.

Araştırmanın sonucunda anne adaylarının yediklerinin bebekleri beslemekle kalmadığı, bebeğin bu tercihlere uyum sağladığı ortaya çıktı. Uzmanlara göre, hamilelikte alınan şarap ve bira gibi alkollü içkiler de dahil her türlü aşerme, bebeğin zevkini yönlendiriyor. Aynı durumun sigara için de geçerli olup olmadığı tartışılıyor.

Benoit Schaal başkanlığındaki araştırma ekibi, çalışmalarında bebekleri iki gruba ayırdı. İlk grupta annelere, hamileliklerinin son aylarında düzenli olarak anasonlu içecek ve tatlılar verildi. İkinci gruptaki anne adayları ise bu gıdalardan mahrum bırakıldı. Sonuçta, ilk gruptaki bebeklerin, doğdukları andan itibaren anason tadına özel bir ilgi gösterdiği görüldü. İkinci gruptaki bebekler ise anasona hiç ilgi göstermedi.

Bu araştırmanın, anne adayının beslenmesinin bebeğin zevklerini şekillendirdiğini ortaya koyan ilk çalışma olduğunu yazan dergide, insan fetüsünün, anne karnındayken belli zevkleri geliştirip kaydedecek kadar yetkin olduğunun anlaşıldığı belirtiliyor.

Uzmanlar ayrıca, yeni doğmuş bebeklerin yüz ifadelerinden çeşitli kokulara verdikleri tepkileri de inceledi. İkinci gruptaki bazı bebeklerin, anason kokusuna yüzlerini buruşturduğu ve kendilerini geri çektikleri gözlendi.

Bu bulguların ışığında Schaal şimdi de hamile kadınların alkol ve tütün kullanımının bebeğin doğum sonrası davranışlarını ne şekilde etkilediğini ölçecek.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte şeker hastalığı

Gebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir