Anasayfa / CiLT BAKIMI / Apse ve çıbandan korunmak

Apse ve çıbandan korunmak

Apse ve çıbandan korunmak
Çıban ağır ağır büyüyerek , kalınlaştıkça kızaran ve ağrı yapan sivilcelerdir . Çıban kalınlaştıkça ortasında beyaz rengarenk iltihap görülür . Sonrasında bu iltihap yumuşar ve çıbanın içerisinde bulunan beyaz sıvı/akışkan akar .

Çıbanlar evrensel olarak saç dibinde , sırt , kalçalar , kolların ve bacakların arkasında görülür .

Çıbanın varlığı bedende stafilokok dore mikrobu olduğunu gösterir . Bu mikrop kulağa , bağırsaklara veya solunum yollarına girerek yerleşebilir .

Çıbana karşı önlemler

Vücudunun rastgele bir yerinde çıban çıkan insan doktor tedavisini uygulayana civarı yarayı temiz gazlı bir bezle kapattıktan ardından üstünü bantlayıp mikrop kapmasını önleyebilir .

Bu önlem hem mikrobun öbür kişilere geçmesini , hem de çıbanın elbise ve buna benzer bölgelere değmesini ve bireyin acı hissetmesini önleyecektir .

Çıban mikrobu bulaşıcı olduğu için insan özellikle minik çocuklardan ve bebeklerden uzak durmalı , mümkün ise çocuğa ait eşyalara da çıban geçene civarı dokunmamalıdır .

Çıbanı meydana gelen insan şayet kadın ise , ellerini sık yıkamalı ve maske takmalıdır . Çıban göğüs bölgesindeyse bir süre o yandan meme vermemesi gerekir .

Çıbanın Tedavisi

Çıban tedavisinin en başında antibiyotik merhemler ciro . Merhemler ile birlikte bölgenin tahriş olmasını da önlemeki gerekir .

Özellikle baş kısmında ve yüzde çıkan kocaman çıbanlar tedavi edilmezse zamanla kan zehirlenmesine sokak açabilmektedir . Bu sebeple çıban tedavisine zaman geçirmeden başlamak gerekiyor .

Apse ve çıbandan korunmak için

Apse ve çıbandan korunmak için şeker , beyaz un ve doymuş yağ içerir yiyeceklerden daha az tüketin .

Buna cevap kıtır sebze ve meyvelerden daha bir sürü yiyerek vücudunuzun enfeksiyonlara karşı direncini artırın .

Kendinizi bitkin hissediyorsanız sıkı dinlenmeye , temiz hava almaya , egzersiz yapmaya itina gösterin ve tıbbi muayeneden geçmeyi düşünü

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Akne tedavisinde çeşitli yöntemler

Acne çirkin olabilir ve utanç verici, ama tedavi edilebilir ve etkilerini minimize edilebilir. Doğal akne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir