Anasayfa / ESTETiK / Anne Estetiği Hakkında

Anne Estetiği Hakkında

Dünyada hiçbir şey anne olmanın verdiği mutluluk ile kıyaslanamaz, ancak hamilelik sonrası vücudun deforme olması ve bazı bölgelerde çeşitli izlerin kalması çoğu zaman annelerin canını sıkabiliyor. Anne adayı için fiziksel olarak oldukça yıpratıcı geçen hamilelik sürecinde, vücut, bebeğin büyümesini sağlamak için olağanüstü bir çaba sarf ediyor. Bu dönemde 10-14 kilo alınması doğal. Bazı anne adayları daha fazla da kilo alabiliyor. Kilonun çoğu da karın bölgesinden, bir kısmı da kalçalardan alınıyor. Doğum sonrası süt verme, hormonal değişim, artan iş yükü, değişen sosyal yaşam, uykusuzluk gibi faktörler de devreye girince annenin kendini iyi hissetme çabasıyla estetik cerrahların kapısını çalması muhtemel.

Bu noktadan sonra sözü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Serdaroğlu’na bırakıyoruz:

• Amerika Birleşik Devletlerinde en sık yapılan kombine operasyonlar “mommy makeover” operasyonları, yani anneyi revize etme, gençleştirme operasyonları. Bu operasyonlarda genellikle karın germe + meme dikleştirme + uyluk germe + liposuction kombinasyonları tek seansta uygulanabiliyor.
• Bazen de vajen yapılarında oluşan deformasyonların düzeltilmesi için ameliyatlar gerçekleştiriliyor.
• Eski forma kavuşmak için bilinçli bir diyet ve düzenli sporun yerini hiçbir şey tutamaz. Bunların yeterli olmadığı durumlarda ise plastik cerrahlar devreye giriyor.
• Ancak bunun için doğumdan sonra belirli bir zaman geçmesi doğru olacaktır. En azından emzirmenin sonlandığı döneme kadar beklenmesi gerekli. Bu dönem sonrasında meme dokularının tam olarak eski formuna kavuşması ve toparlanma süreci de yaklaşık olarak 6 ay sürebiliyor.
• Doğum sonrası en büyük deformasyon meme ve karında meydana geliyor. Bu bölgelere yönelik ameliyatlar genelde tek seansta ve birlikte yapılıyor.

DOĞUM SONRASI MEME ESTETİĞİ
• Emzirme döneminden sonra memeler genelde hamilelik öncesine göre hacim olarak küçülür. Genişleme ve sonrasında süt bezlerindeki küçülmeye bağlı olarak derisinde çatlaklar oluşabilir. Aynı zamanda memenin derisinde de fazlalık olacağından memede sarkma görülür.
• Doğum sonrası meme estetiğinde, memeyi hem büyütme hem de dikleştirme işini aynı anda yapmak gerekir. Bazen de meme küçültülmeli ve dikleştirilmelidir. Emzirme döneminin bitiminden 5-6 ay sonra bu operasyonlar rahatlıkla yapılabilir.
• Doğum sonrası hastalarımızda bazen tamamen içi boşalmış ve adeta “sönmüş” memelerle karşılaşabiliyoruz. Bu durumda sadece meme derisini çıkararak toparlama işlemi yapmak, istediğimiz sonucu vermez. Memeye bir hacim kazandırarak dikleşmesi için bir silikon protezden yararlanabiliyoruz.
• Bazen de meme dokusu yeterli olduğundan sadece bir küçültme/toparlama operasyonu yeterli oluyor. Bu operasyonların izleri ise sadece meme başı etrafında olabileceği gibi, aşağıdaki meme katlantısına doğru uzanan izler de olabiliyor.
• Meme ameliyatının ardından ikinci kez anne olmaya karar veren bir kadın, eğer ameliyatını uygun bir teknikle yaptırdıysa, bebeğine süt verebiliyor. Zaten meme küçültme işlemlerinde meme başının altındaki süt kanallarını kesmediğimizden emzirme fonksiyonlarını korumuş oluyoruz.
• Meme operasyonları sonrasında, yorucu olmayan işlere başlanması bir hafta kadar alırken, günlük yaşam temposuna dönüş 2 haftayı bulabiliyor. 2 hafta kadar aşırı kol hareketlerinden ve yere eğilmekten kaçınılmalı. Ağır spor egzersizlerine 10-12 hafta sonra başlanabilir.

DOĞUM SONRASI KARIN GERME
• Karın germe ameliyatında en önemli nokta, karın kaslarını yeteri kadar gerginleştirmek. Doğum yapmış bir karında bu kaslar oldukça gevşek ve ayrıktır. Halbuki düz ve gergin bir karna sahip olmanın ilk şartı sıkı karın adaleleridir.
• Karın germe operasyonlarında göbek deliği altındaki sarkan ve çatlamış olan tüm deri ve yağ dokusu çıkarılıyor, orta karın bölgesi ve karın duvarındaki kas dokusu gerginleştiriliyor.
• Operasyon sırasında gevşek karın derisi ve yağlı tabaka kaldırıldıktan sonra gevşemiş olan karın kasları birbirine dikişlerle sıkıca yaklaştırılıyor. Fıtıklaşma varsa onarılıyor. Böylece daha ince bir bel ve sıkı bir karın duvarı elde ediliyor. Fazlalık deri ve yağ dokusu kesilerek çıkarılıyor.
• Doğum yapmış olan kadınlarda karın germe operasyonu için en az 3 ay kadar beklenmeli. Süt verme döneminde operasyon yapılması uygun olmadığından bu minimal süre en az 1 yıla kadar çıkarılabilir.
• Sezaryen operasyonuyla aynı anda karın germe işlemi asla yapılamaz ve yapılmamalıdır. Çünkü normalde bir armut büyüklüğünde olan rahim hamilelik sırasında bir basketbol topu kadar büyüklüğe ulaştığından tekrar küçülmesi ve doğum öncesi boyutlarına ulaşması en az 45 gün alıyor.
• Rahim ve karın içi diğer organlar normal boyutlarına gelmeden, hormonal dengeler tekrar normale dönmeden karın germe işlemi yapmak, hamile bir kadına 36 beden elbise giydirmeye benzer ve sonuç başarısızlıktır.
• Karın germe operasyonu sonrasında bir gece hastanede yatan hasta, aynı gün kaldırılıp yürütülüyor. Yaklaşık 1-2 hafta sonra hafif tempolu iş yaşamına ya da okul hayatına dönebiliyor. Tempolu yürüyüşle egzersizlere 1 ay sonra başlanılabiliyor. Operasyondan 6 hafta sonra egzersizlerle karın kasları kuvvetlendiriliyor ve diyetle kilo alınması önlenirse operasyondan daha mükemmel sonuçlar alınabiliyor.

DOĞUM SONRASI LİPOSAKŞIN

• Karın, bel, kalça, uyluk (üst bacak) iç ve dış tarafı, diz iç kısmı gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli, özellikle doğum sonrası yağ birikim bölgeleridir. Bu bölgelerdeki fazla yağlanmanın giderilmesi için yapılacak aşırı egzersiz, sonuç vermeyeceği gibi vücudun genel metabolizmasını da bozabilir.
• İşte bu direçli yağ birikimlerinin negatif basınçlı bir vakumla girilerek vücuttan uzaklaştırıldığı operasyonlara “liposakşın” operasyonu denir. Bu operasyonlar kesinlikle zayıflama operasyonları değil, kontur düzeltici operasyonlardır.
• Doğum sonrasındaki dönemde özellikle karın germe operasyonlarıyla birlikte çok sık uygulanan bir operasyondur. Doğum sonrası istenilen kiloya ulaşıldıktan sonra (en az 3 ayla 1 yıl arası) liposakşın operasyonları da rahatlıkla yapılabiliyor.

DOĞUM SONRASI VAJİNA ESTETİĞİ
• Vajinal daraltma operasyonlarını ve vulva dediğimiz vajen girişindeki anatomik yapıların estetikle düzeltilmesini sıkça duyar olduk. Daha önceleri kadınlar, vajen dudaklarındaki deformite, asimetri ya da bozuklukları doktora gidip muayene bile ettirmeye çekinirken artık bunu düzelttirmek için operasyon talep ediyorlar.
• En sık uygulamalarımız arasında vajen küçük dudaklarının asimetri veya hipertrofisinin düzeltilmesi yani küçültme işlemleri geliyor. Ayrıca “mons pubis” diye adlandırdığımız vajen girişi üstünde ve karın katlantısı altında kalan alanın liposuction ile zayıflatılması, liposculpture ile şekillendirilmesi, büyük vajen dudaklarının otolog (kendi) yağ enjeksiyonuyla veya diğer dolgu maddeleriyle şekillendirilmesi ve dolgunlaştırılması da sık uyguladığımız işlemler.
• Bunun dışında büyük vajen dudaklarında küçültme ve klitoris etrafında fazlalık cildin alınması gibi işlemler de plastik cerrahlar tarafından uygulanıyor. Bu işlemler için doğum sonrası mutlaka ilk 6 ay kadar beklenmeli.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Yağ aldırma

Yağ aldırma genellikle kadınların hem genç hem de orta yaşlarında vücutlarını aynada beğenmemeleri sonucu yaptırmak ...