Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Alerji testlerinden korkmayın

Alerji testlerinden korkmayın

alerji-testiÇocuklara alerji testi yapılması sözkonusu olduğunda ailelerin yersiz bir endişeye kapıldığını söyleyen Mayo Clinic Alerji, Astım ve Bağışıklık Sistemi Uzmanı Dr. James Li, alerji testlerinin uzun zaman almayan ve son derece güvenilir testler olduğunu belirterek bu testler ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

Her beş kişiden birinin alerjisi olduğuna değinen Dr. Li, “Muayene sırasında doktorunuz çocuğunuzdaki alerji türlerini saptamak amacıyla önce size birkaç soru yöneltecek, ardından da çocuğunuzu muayene ederek belirtiler hakkında daha fazla ipucu bulmaya çalışacaktır. Deri testi ve kan testi olmak üzere iki farklı alerji testi vardır. Bazen doktorlar sonuçları birbiriyle karşılaştırmak için her iki testin yapılmasınıda isteyebilir. Deri testinde alerjiye neden olabilecek 40’a yakın madde minik damlalar halinde çocuğun kolunun iç yüzeyine uygulanır. Küçük bir aletle bastırılarak her maddenin derinin içine işlemesi sağlanır. Çocuk herhangi bir alerjik maddeye cevap verirse, 20 dakika içinde test edilen alanda minik kabarıklar görülür. Test yaklaşık 30 dakika sürer. Eğer çocuğun bir deri rahatsızlığı varsa veya ilaç kullanıyorsa kan testi tercih edilir. Bu durumda çocuğun kolundaki bir damardan kan alınarak alerjiye neden olan antikorların düzeyi incelenir” dedi.

Testlerin alerji türünü teşhis etmenin yanısıra alerjinin gerçek nedenlerini bulma konusunda da yardımcı olduğunu söyleyen Dr. Li, bazı durumlarda doktorların alerji testlerini atlayıp direkt ilaçla tedaviye başlayabileceğini ve ilaçlar olumlu sonuç verdiği takdirde teste gerek kalmayacağını belirtti.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir