Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Akupunktur ile tadavi yöntemleri

Akupunktur ile tadavi yöntemleri

akupunktur-tedavisiAlternatif tedavi yöntemleri son tıllarda giderek yaygınlık kazanıyor . Bunlardan birtaneside Akupunktur.  Anlamına gelecek olursak; vücut dengesinin yeniden oluşturulması için vücutta bazı özel noktaların uyarılması yoluyla yapılan bilimsel bir tedavi yöntemidir.
Batı dünyasında latince Akus (iğne) ve Punctura (noktalama) sözcüklerinin birleşimiyle anılmaktadır. Çin`de ise chin-chen (iğne-ısı) ismiyle bilinmektedir.
Uzakdoğu ülkelerinde 5.000 yıldan beri bilinenAkupunktur`un Batı ülkeleri tarafından tanınması II. Dünya Savaşı yıllarına rastlar. 1972 yılına gelindiğinde ise ABD Başkanı Nixon`un Çin ziyareti sırasında Akupunktur Batı basınında geniş ölçüde yer almış ve böylece Amerikalı ve Avrupalı doktorların ilgisini çekmeye başlamıştır.
Canlı organizmaların fonksiyonel bozukluklarını onarmaya ve hastalıklarını kendikendine yenmeye yönelik bir savunma mekanizmaları vardır. Örneğin bir kemik kırıldığı zaman kemik uc uca getirilerek sabitlenir yani atel`e alınır ve iyileşmesi beklenir. İşte bu organizmanın kendini onarma gücüdür.
Vücutta varlığı binlerce yıldan beri bilinen bazı noktaları uyararak sözedilen bu “bioregüler güç” harekete geçirilir ve kişi kendi vücudunun bu özel yeteneği sayesinde iyileşir.

Uyarı Noktaları
Tedavide noktaların doğru yerinin ve derinliğinin bulunması esastır. Önemli olan doğru teşhis ve doğru noktanın bulunmasıdır.

Akupunktur Noktası
denilen noktalar ile gelişigüzel seçilmiş noktalar arasında yapılan deri kesitleri sonucu anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Sadece akupunktur noktaları uyarıldığı zaman klinik ve laboratuvar sonuçlar elde edilebilmiştir.

Nasıl İğne
Bugün çoğunlukla özel üretilmiş çelik iğneler kullanılmaktadır. İğneler doğru noktalara uygulandığında zaten çok ince olduklarından ağrı hissedilmez. İğnelerin sterilizasyonu çok önemlidir.

Etki Mekanizması
Akupunktur noktası uyarılınca buradan başlayan lokal hücresel uyarılar sinirsel iletişim yoluyla beyine ulaşır, beyinden de ilgili organlara gönderilir. Böylece vücudumuzda zaten varolan kimyasal maddeler, hormonlar, enzimler salgılanır ve bazı hücresel değişiklikler olur. Dışarıdan ilaç vermeye gerek kalmaz. Burada özellikle önemli bir konu vardır. Bu süreç olması gerektiği düzeyde kalır yani ne daha fazla ne de daha az. Yani hiperfonksiyon veya hipofonksiyon oluşmaz. Çünkü organizmamız normale programlanmıştır.

Akupunkturda Kulağın Önemi
İnsan kulağında bedenin her uzvu ve organı ile ilgili bir nokta vardır. Kulaktaki bu noktalar hem teşhis hem de tedavi için kullanılır. Muayene sırasında kulakta saptanan sorunlu noktalar daha sonra tedavi sırasında iğne veya lazer ile uyarılır. Kulaktaki bu noktalar ile birlikte vücuttaki noktalar da kullanılır.

Laser Akupunktur
Laser, akupunktur`da iğnelere alternatif olarak veya iğnelerle birlikte kullanılabilir. Laser terapisinin en sık kullanıldığı durumlar:
Yumuşak doku zedelenmeleri
Eklem rahatsızlıkları
Yaraların iyileştirilmesi
Ağrı ve inflamasyonun giderilmesi

Akupunktur Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) akupunkturu bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul etmiş ve hangi hastalıklar için kullanılabileceğini bir liste halinde yayınlamıştır.

Romatizmal Hastalıklar
Artrozlar (kireçlenme)
Bel-Boyun-Diz-Kalça
Disk Herniasyonu
Bel fıtığı – Boyun fıtığı
Siyatalji (Siyatik ağrısı)
Tennis Elbow
(tenisçi dirseği)
Karpal Tünel Sendromu 

Solunum Sistemi Hastalıkları
Astım
Akut ve Kronik Bronşit
Alerjik Rinit
Sinüzit
Gripal infeksiyon 

Gastrointestinal Hastalıklar
Aft
Diş ağrısı
Gingivit (dişeti iltihabı)
Gastrit
Kabızlık
İshal

Cilt Hastalıkları
Akne
Ürtiker-Alerjik dermatit
Zona ve sekeli
Pseuriazis (sedef hastalığı)
Egzama

Nörolojik Hastalıklar
Başağrıları ve Migren
Fascial Paralizi (Yüz felci) ilk 6 ay içinde
Trigeminal nevralji
Periferik nöropati 

Endokrinolojik Hastalıklar
Guatr
Diabet (Şeker Hast.)
Aşırı terleme

Psikiyatrik Hastalıklar
Stres
Depresyon
Uyku Bozuklukları
Alışkanlıklar
-Sigara
-Alkol
-Obesite (şişmanlık)
Psikosomatik Hastalıklar

Ürogenital Hastalıklar
Enürezis Nokturna
(gece altını ıslatma)
Nörojenik Mesane
Ağrılı adet görme
Sterilite (kısırlık)

Kulak Burun-Boğaz Hastalıkları
Tinnitus (kulak çınlaması)
Meniere Hastalığı

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir