Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Adet sancısı neden olur?

Adet sancısı neden olur?

adet regl aybaşı gecikmesiAdet sancısı neden olur?

Ergenlik dönemine girmiş olan her çocuk kız 28 gün içerisinde bir tane görmektedir .  Sıhhatli ve menopoza girmemiş olan her kadın her ay tane görür .  Tane esnasında ağrı hissedilebilir .  Bu ağrı bazılarında hafif iken bazılarında da bir sürü kuvvetli olur .  Karın ,  bel ,  sırt ve bacak bölgelerinde ağrılar görülebilir .  Tane kanaması esnasında olan ağrıya tıp dilinde  ” dismenore ”  denir .

Adet sancısı çoğunlukla tane başlamasına 2 belediye 3 gün kala belirir ve adetin başlamasıyla şiddetlenir .  En kuvvetli ağrı adetin önce bugünü olur .  Çoğu bayanın tane çağı ağrılı geçer .  Ağrıyla beraber baş dönmesi ,  mide bulantısı ,  halsizlik ,  iştahsızlık ,  kabızlık veya ishal benzeri meselelerde ortaya çıkabilir .

Adet Sancısının Nedenleri Dismenore sebepleri  ,  tane kanının dışarı atılmasından ötürü rahimdeki dolaşım azlığı ve kasılmalardır .  Bayanların tane dönemlerinde  ” prostaglandin ”  olarak bilinen ağzı maddeleri rahim (döl yatağı) içerisinde salgılanır .  Bu salgılama işlemi hudut uçlarını uyararak ağrının hissedilmesine sebep olur .  Mide bulantısı ve istifra (istifra (istifra (kusma))) sıkıntıları ortaya çıkıyorsa dismenorenin kuvvetli olduğunu gösterir . Adet dönemlerinde sancı görülmesi normal bir olaydır .  Sancılar bayanların yumurtlamasının göstergesidir .  Sancılı geçtiğimiz o tane ,  bayanın yumurtladığının delili olur . Bazı bayanlarda kanın dışarı atılması kolay değil olduğu içerisinde sancılar belirir .  Kanın dışarı atıldığı kanalın dar veya aykiri pozisyonda olması kanın dışarı boşalmasına mani olur .  Rahim (döl Yatağı) kasları da kanı boşaltmak için kocaman gayret sarf eder ,  bu vaziyette ağrıya neden olabilmektedir . Adet sancısının bir başka sebebi de kadın hastalıklarıdır .  Adenomiyozis ,  myomlar ,  uterus ,  tüplerin iltihabi ,  spiral tüketimi ,  enfeksiyonlar ve kürtajlar tane kanının dışarı atılmasını imkanı sunan kanalın daralmasına yol açtığı için sancılar meydana gelebilir .

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir