Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / 9 adımda sağlıklı bacaklar

9 adımda sağlıklı bacaklar

guzel-bacakBacaklarınız vücut ağırlığınızı hayat boyu taşıyorlar. Sizce de onlara biraz daha iyi bakmanız gerekmez mi?

İnsan bacakları mükemmel bir mühendisliğin örnekleri. Belden ayak parmaklarına kadar, 60 farklı kemikten oluşan bir ağdan bahsediyorum. Ortalama bir kişinin hayatı boyunca yürüdüğü mesafe yaklaşık 150 bin kilometre. Bu günde 9 bin adım ediyor ve dünyayı 4 kez dolaşmış oluyorsunuz. Ve sizi taşıyan bacaklara iyi bakmakta fayda var.

1. Kilonuzu kontrol altında tutun
Obezite, genellikle diz ve kalçaları etkileyen osteoartritle (eklemlerdeki kıkırdak kaybı) bağlantılıdır. Ayrıca fazla kilo, her üç kadından birinde mevcut olan varise de sebep olur.

Varis, hayatınızı tehdit etmez ama görüntüsü pek hoş olmadığı gibi ağrılara da sebep olur. Fazla kilolu ya da hamile olmak bu durumu daha da ağırlaştırır. Ancak hamilelikte ortaya çıkan varisler, bebek doğduktan sonra iyileşme gösterebilir. Varis tedavisi için özel çoraplar giyebileceğiniz gibi, ameliyat, iğne ya da lazer gibi tedaviler de uygulanabilir.

2. Yürüyüş yapın
Egzersiz bacak sağlığı için büyük önem taşıyor. Ne yaptığınız o kadar önemli değil ama ne olursa olsun hareket edin. Yürüyüş bu açıdan ideal. Çünkü hem yağ yakıyor, hem dolaşıma iyi geliyor, hem de bacak kaslarınızı sıkılaştırıyor.

Ancak yürüyüş deyip geçmeyin. Pek çoğumuz doğru dürüst yürümesini bilmiyoruz. Sık yapılan bir hata, kayarcasına yürümektense, ayakları vurarak yürümek. Bu da vücuda fazladan yük binmesine sebep oluyor. Yapılması gerekense, dik durmak, yumuşak ve sakince yürümek. Yere bakmamaya çalışın, çünkü omurganız başınızı takip eder ve sırtınız ve boynunuza yük binmiş olur.

Başınızı dik tutun ve ileri bakın. Bu, omurganızı dik tutmanıza yardımcı olur. Bacağınızın ileri hareketini ise diz sağlamalıdır, ayak değil. Çünkü sizi ileri götüren ayak olursa, vücudunuz geriye doğru eğilir. Ağırlığınızı bir bacaktan diğerine yumuşak bir şekilde geçirin, fazla güç harcamayın.

3. Ayaklarınızı havaya kaldırın
Tüm gün oturmak ya da ayakta durmak bacaklar ve ayak bileklerinde şişmeye sebep olabilir. Hareketsiz kalmak dolaşım problemlerine sebep olur. Normalde, yürürken kan kalbinize geri pompalanır ve şişme azalır. Günde sadece 10 dakika boyunca ayaklarınızı yukarı kaldırmanız bile işe yarayacaktır. Bir yere uzanıp ayaklarınızı kalp seviyesinden yükseğe kaldırın.

Bacaklarınızı destekleyen özel çoraplar da işe yarayacaktır. Ancak bacaklarınızın şişmesinin nedeni lemfatik sisteminizin iyi çalışmaması ya da tıkanmış olması da olabilir. Bu, özel çoraplar ya da diğer tedavi yöntemleriyle iyileştirilebilir.

Eğer bacaklarınızda şişme varsa ve özellikle tek bir tarafta yoğunlaşmışsa, ağrı ya da kırmızılık gözlemliyorsanız mutlaka bir doktora görünün.

4. Her gün esneme egzersizleri yapın
Düzenli egzersiz yapan kişiler bile yeterince esneme egzersizi yapmıyorlar ve esnetilmemiş bacak kasları, tüm vücudun dengesini bozarak incinmeye sebep olabilir. Her gün ılık bir duştan sonra bacaklarınızı esnetmeye çalışın. Yoga gibi sporlar da faydalı olacaktır.   kadinsak.com

5. Masanın altında ayaklarınızı oynatın
Yüksek topuk bacaklarınızı uzun gösteriri ama eğer topuklar 5 cm’den yüksekse, vücudunuzun duruşunda bozulmalar olabilir. Yüksek topuklar dik duramayıp, belinizi geriye vermenize sebep olur. Bu da sırt ağrısı yapar. Eğer illa da yüksek topuk giymek istiyorsanız, o zaman ters etki için Aşil kirişinizi (topğunuzun hemen arkasında bacağa doğru yükselen vücudun en büyük tendonu) esnetin. Bunu, masada otururken, ayağınızı ayakkabıdan çıkartıp, ayak parmaklarınız size bakacak şekilde esneterek yapabilirsiniz.

6. Benlerinizi izleyin
Kadınlar cilt kanserine yakalandığında, hasta olan bölge sıklıkla bacaklardır. Bu nedenle bacaklarınızda bulunan benleri düzenli olarak inceleyip, renk ve ebatlarında değişiklik olup olmadığını gözlemleyin. Ancak cilt kanseri her yerde olabilir, bu nedenle cildinizi düzenli olarak kontrol etmenizde fayda vardır.  kadinsak.com

7. Uzun uçuşlarda külotlu çorap giyin
Uzun uçuşlarda, bacaklardaki damarlarda tıkanma ve sonucunda da tromboz olması riski vardır. Eğer 8 saatten uzun süre uçacaksanız, esnek ve sıkıştırıcı özelliği olab çoraplardan giyin. Ayrıca uçağa binmeden önce egzersiz yapmanız ve alkolden kaçınmanız da tavsiye edilenler arasında. Ayrıca yarım asprin almanız da tıkanıklığa sebep olan pıhtı oluşumunu engeller. Uçuş esnasında bacaklarınızı düzenli olarak aşağı ve yukarı oynatın. Mümkünse kalkıp yürüyün.    kadın

8. Bacaklarınıza soğuk su tutun
Bacaklarınıza her gün soğuk suyla duş aldırmak dolaşımı düzenler ve bacağı güçlendirir.

9. Az yağ içeren dengeli bir beslenme programı uygulayın
Bacaklarınız, kanın kalbe geri pompalanmasına yardımcı olur. Bu nedenle sağlıklı bir kalp için gereken her şey sağlıklı bacaklar için de gereklidir. Kırmızı et ve süt ürünlerinde bulunan doymuş yağları kesin. Tekli doymuş (zeytinyağı gibi) ve çoklu doymamış (fasulye, yağlı balık, bazı yemişler ve pişirme yağlarında bulunur) yağları tercih edin.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir