Anasayfa / HABER MAGAZiN / Oyun Terapisi İle Çocukların Zihnine Yolculuk

Oyun Terapisi İle Çocukların Zihnine Yolculuk

Çocuklar, yaşadıkları olayları kolaylıkla dile getirmeyebilir, çekinebilir veya olayı hatırlamak istemeyebilirler. Bu gibi durumlarda çocuğun yaşadıklarını sizlere anlatabilmesi için bir araca ihtiyacı olabilir. Çocuklar oyun terapisi esnasında yaşadıkları olayları oyuncaklar üzerinden tekrar canlandırabilir, sonuca vardırabilir ve olayın ipuçlarını size verebilir.

Çocuğun doğrudan anlatamadığı durumlarda kendini ifade edebilmesi için büyük bir fırsat oluşturan oyuncaklar, tıpkı bir kalem gibi çocuğun düşündüklerini dile getirir, yazar ve gösterir. Terapi esnasında olan olayı tekrar canlandıran çocuk, böylelikle olaylarla tekrar yüzleşebilme fırsatı bulur ve kendi kendine bir sonuca bağlayabilmeyi de öğrenir. Bu şekilde çocuğun özgüveni gelişir, travmatik olayları daha kolay atlatabilir. Oyun terapisinde ve tüm terapilerde ailenin rolü oldukça büyüktür. Terapiler esnasında çocuğun ailesi ile sürekli olarak iletişime geçilir ve aile süreçten haberdar edilir. Çocukla ilgili olan süreçlerde ailenin desteği, çocuğa kendini daha iyi hissettirecektir.

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR terapisi yani göz hareketleri ile duyarsızlaşma ve yeniden işleme, 1987 yılında bulunan bir tekniktir. Bu teknik sayesinde yaşanılan ağır olayları atlatma süreci daha kolay hale gelebilir. EMDR’ye göre olumsuz olan duygular, düşünceler ve olumsuz davranışların altında yatan sebep işlememiş olan olumsuz anılardır. Yaşadığınız travmatik ve kötü olaylar yaşandığı esnada sağlıklı olarak işlenmeyebilir bu bağlamda o an hissettiğiniz düşünceler, sesler ve gördüğünüz görüntüler yaşanan hal ile depolanır. Ve bunu atlatmak çok kolay olmaz. Örneğin kaza yapan bir kişi daha sonra kaza yapan birilerini gördüğünde veya ani bir çarpma sesi duyduğunda hissettiği kendi kaza yaptığı an ile aynı olabilir. Bu açıdan EMDR terapisi, kişinin olayları artık olumlu bir şekilde görebilmesini ve olayları sadece bir anı olarak hatırlayabilmesini sağlar.

Aile Desteğinin Çocuk İçin Önemi

Tüm terapi süreçlerinde ve ev hayatında, ailenin desteği çocuk için oldukça önemlidir. Çocuk ve aile arasında güçlü bir bağ kurulduğu takdirde çocuk, aileye bir şeyleri anlatmaktan çekinmeyecek ve sorunlarıyla yüzleşmeyi öğrenecektir. Böylelikle terapi süreci de daha sağlıklı ilerleyecektir. Çocuklarınıza daha iyi bir gelecek verebilmek için bir uzman desteği almaktan çekinmeyin.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Çağrı İnşaat İle Kaliteli Bölme Ofisler

  İş yerlerinizi daha etkili kullanmak istemez misiniz? Ofisiniz geniş bir alanda dümdüz olması yerine ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir