Anasayfa / YEMEK TARiFLERi / Helal Gıda Sertifikası Nasıl Alınır?

Helal Gıda Sertifikası Nasıl Alınır?

Helal gıda sertifikası nasıl alınır cevabını bilmeyen kaldı mı? Asıl merak edilen helal sertifikası nasıl alınmaz olmalı? Alması zor olmayan bu gıda sertifikasının tutması zor çoğu şartlarda. Nasıl mı? Anlatalım…
Helal gıda sertifikasının nasıl alındığını bilen herkes alabilir.

Bugüne kadar nasıl alındığını bilmeyen ama alıp alamayacağını gören çok sayıda gıda firmasıyla görüşme şansımız oldu. Kendisinden ürününden hizmetinden emin olmayan nasıl alınır sorusunu defaatle sorsa da aslında nereden alamam hangi proseste kaybedebilirim ya da hangi katkıda sıkıntı yaşarım kısmını merak ediyorlar.

Haklı bir istek bu soruya cevap alabilmek değil mi? Aslında helal nasıl alınabilir az çok fikrimiz var toplumca ki nede olsa Müslüman bir toplumuz. Gayrimüslim olup da islam ülkelerine veya kendi ülkelerinde yaşamakta olan Müslüman tüketicilere helal ürün satabilmek adına kendisini samimi olarak ispatlamak ve helal gıda sertifikası nasıl alınır bilmek anlamak dileyen sayıca çok şirket var.

Bugün Burger King gibi uluslar arası markaların yurtdışında bulunan bazı ülkelerdeki restoranlarında at eti kullanıldığının itirafı yapılması bile tümüyle helal endişesinden kaynaklanmıyor mu? Demek ki işletme sahipleri bu konuda bir rahatsızlık duyuyorlar ki bu bilgiyi paylaşıyorlar gizli tutmuyorlar. O zaman helal gıda işe yaramıyor efendim bunun faydası yok diye bağırıp çağırmak neden? İşe yaramaz olur mu bal gibi yarıyor çünkü bu hareket dünya çapında helal gıda hareketine dönüşmüşse ve helal sertifikasına sahip olan olmayan tüm kuruluşlar bu konudaki hatalarını itiraf ediyorlarsa bu büyük bir atılım değil midir?

Buraya kadar yazdıklarımızdan sonra birazda helal sertifikası nasıl alınır konusuna dair konuşalım. Helal gıda sadece domuz ürünleri demek değildir hakeza alkollü içecekler anlamı da ihtiva etmez. Eder etmesine de tek başına değil yani tek anlamlı kriter bu değildir. Ancak domuz türevleri ve alkol başlı başına zaten haramdır. Bunu bilmeyen var mı? Peki bilinmeyen nedir? Helal gıda sertifikasyonu nasıl yapılır?

İnsan sağlığına ciddi zararlar veren, genetiği bozulmuş, üzerinde oynanmış gıda değerini neredeyse tamamen kaybetmiş, kaybetmek üzere olan, içinde ne olduğu belirsiz, gıda dışı kimyasal içerikler bulunan, kanserojen maddeler içeren, hijyenik olmayan, domuz türevi ürünler ve özellikle son mamulde alkol bulunduran ürünler helal gıda sertifikası alamazlar. Daha doğrusu sıkı bir inceleme gerektirmektedir.

Mesela üretim aşamalarında alkol içeren ve son üründe bu alkolü sürüldüğü ciltten emerek vücuda aktaran bir kozmetik ürünü nasıl helal gıda sertifikası alabilir? Ancak son üründe alkol bulunmuyor ve cilde sızmıyorsa o durumda helal sertifikası alabilir. Daha doğrusu kesin alabilir değil de incelenir gerekli analizler yapılır ve sonucuna göre hareket edilir.

Buraya kadar bahsini ettiğimiz hususlarda https://www.adlbelge.com/helal-gida-sertifikasi/ linkinden ürünlerinize helal gıda sertifikası nasıl alınır sorup öğrenebilirsiniz.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Sporijinal_Infografik_960_px (1)

Rahatlığı ve Konforu Ayaklarınızda Hissedin

Sağlıklı bir yaşam sürmek sadece doğru beslenmekle olmaz. Bunun yanında giydiğiniz eşyalarında sağlık açısından uygun ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir