kadınlar kulübü


Kilo vermek isteyenler için egzersiz ve diyet tavsiyeleri

Baharda Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri

İnsanların açık bir biçimde ve yüksek sesle dile getirdiği ortak konu, zamanın kritik bir öneme sahip olmasıdır. “Meşgulüm. Lütfen bana karmaşık beslenme planları vermeyin. Her gramın ve çay kaşığının hesabını yapacak vaktim yok.” Ben de şu şekilde karşılık veriyorum: “O halde, yapmayın!”

Fakat bu bölümde yer alan ipuçlarını kullanarak öğünleri nasıl planlayacağınızı ve porsiyon büyüklüklerini nasıl tahmin edebileceğinizi öğrenin tek seferde yenebilecek bir porsiyon et, bir iskambil destesi büyüklüğündedir; tenis topu bir porsiyon meyve miktarını gösterir vs. Önerilen porsiyon büyüklüklerini ve yiyecekleri sağlıklı bir şekilde nasıl bir arada kullanacağınızı bilmek, yiyecek seçme ve öğün planlama konularında sizi rahatlatabilir.

Porsiyonları kontrol edebilme ve öğünleri planlama kabiliyetiniz, lida ile kilo verme çabalarınıza ya destek ya da köstek olacaktır. Yıllar içinde tabakların ve porsiyonların büyümesiyle, insanlar daha kilolu bir hale geldiler. Bu yerleşik anlayıştan sağ çıkabilmek için hem evde hem de dışarıda farklı beslenme yollarını benimsememiz gerekir.

Porsiyon kontrolü söz konusu olduğunda, herkesin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bazısı porsiyonu kontrol edilmiş ve planlanmış bir akşam yemeği yiyebilirken gece boyu kendisini aç bırakır. Bazı insanlar hiç atıştırmaz fakat öğünlerinin porsiyonları büyüktür. Ve bazıları gün boyu yemek yer. Başarılı olmanızın önündeki engelleri bulmak için iç sesinize kulak verin ve sizin için işe yarayan çözümleri planlayın.

Atalarımız, bizim yediğimizden çok daha fazlasını yemelerine rağmen bizden daha az kiloluydular. Neden? Çünkü onlar her zaman hareket halindeydiler. Televizyon, otomobil, elektrikli aletler ve işimizin değişen doğası (çiftçilikten masa başı işlere geçmek), son 100 yılda yakılan kalori miktarlarında dramatik bir düşüşe sebep olmuştur. Fakat siz enerji sarfiyatınızı artırırsanız, kilo verme ihtimalinizi artırmakla kalmaz aynı zamanda da kalp hastalıklarına, demans hastalığına (unutkanlık) ve şeker hastalığına (diyabet) yakalanma riskinizi de düşürürsünüz.

Kilo almamaya devam etmek için hareket miktarını artırmak zaruridir. Yapılan çalışmalar; 13,5 kilogramdan fazla kilo veren ve yeni kilolarını 5 sene boyunca koruyabilen kişilerin (çoğunlukla da yürüyüş egzersizi olmak üzere) her gün bir saat egzersiz yaptıklarını göstermektedir. Bu çok fazladır (fakat atalarımızın bizden daha ince olmalarının sebebi budur) ve bunu yapmak kolay değildir. Yüksek motivasyona sahip kadınlarla ilgili yapılan bir çalışma, bu kadınlardan sadece yüzde 25’inin 2 sene sonra bile günde bir saat egzersiz yapmayı sürdürdüğünü ve kilolarını korumayı başaran tek grubun da yine bu kadınlar olduğunu göstermiştir. Maalesef geçmişte yaptığınız egzersizler için kredilendirilmek söz konusu değildir alıştığınız yoğun aktiviteyi sürdürmek zorundasınızdır, yoksa kilolar size geri dönecektir.

Size önerim, kilo probleminizi stratejik bir sorun olarak görmenizdir. Daha iyi beslenmek ve daha aktif olmak için hangi stratejileri hayatınıza geçirmeniz gerekiyor? Hafta başında çeşitli hedefler koymak ve hafta sonunda bunları değerlendirmek, sizin için işe yarayan stratejileri bulana kadar denemeler yapmanıza olanak sağlayacaktır. Aktivite miktarını artırmanın önemi büyüktür, fakat bu çabaların karşılığı da aynı ölçüde büyük olacaktır.

Kilo vermek için fiziksel aktivitenizi artırmadan sadece kalori alımınızı azaltıyorsanız, vücuttaki yağların yanı sıra kaslar da erimeye başlayabilir ve sağlığınız da bu durumdan yeterli derecede fayda göremeyecektir. Aktivite (hareket) özellikle egzersiz sadece uyguladığınız süre boyunca değil, sonrasında da yaktığınız kalori miktarını artırır.

Kalori alımınızı haftada 3.500 kalori düşürürseniz yarım kilo zayıflarsınız. Fakat işin içine biraz da aktivite katarsanız tempolu bir yürüyüş, bahçede yorucu işler yapmak, bir tur golf oynamak (ve gereken mesafeleri golf arabasıyla değil de yürüyerek yapmak) veya istediğiniz herhangi bir aktivite ile günde fazladan 500 kalori daha yakarak yarım kilo daha zayıflayabilirsiniz. Kalorileri yakmak işe yarar ve ne kadar fazla kalori yakarsanız o kadar fazla kilo vereceksiniz demektir.

Facebook Profilinde Paylaş
Etiketler:
Genel

Vejeteryan beslenme tipleri

vejetaryanKırmızı etin hiç tüketilmediği, balık, kümes hayvanları, süt, süt ürünleri ve yumurtanın ise tercihe bağlı olarak tüketildiği beslenme tarzına vejetaryen beslenme; bu şekilde beslenenlere ise ‘vejetaryen’ deniliyor. Aslında vejetaryenlik oldukça eski bir geçmişe de dayansa, giderek yaygınlaşıyor.

Vejetaryenlik son zamanlarda iyice yaygınlaşan bir beslenme şekli. Bazıları daha sağlıklı olduğunu ssöylüyor. Bazıları içinse vücudun ihtiyacı olan besinlerden mahrum kalındığı için , sağlıklı bulunmuyor. En iyisi konuyu biraz daha irdeleyip, bu kanıların ne kadar doğru olduğunu görmek.

Vejetaryenliğin tipleri:
Vejetaryenlik deyince, iş sadece et yememekle bitmiyor. Bunun farklı uygulamalar içeren şekilleri var.

Vegan: Bu tipe giren vejetaryenler hiçbir et türünü ve hayvansal ürünü yemezler. Uyguladıkları beslenme şekli, tahıl, meyve, sebze, baklagil gibi besinlere dayanır.

Lakto-ovo vejetaryen: Et ve genellikle balıktan uzak dururlar. Tahıl, meyve, sebze, baklagil gibi besinlerin yanı sıra, süt ürünlerini de yerler. (Süt ürünleri ve yumurta tüketen vejetaryenler)

Lakto vejetaryen: Et, balık ve yumurta yemezler. Süt ve süt ürünlerini yerler. (Süt ve süt ürünleri tüketen vejetaryenler)

Ovo vejetaryen: Hiçbir şekilde et, balık, kğmes hayvanı, süt, peynir ve diğer hayvansal içerikli ürünleri yemezler. Ancak bitkisel ürünlerin dışında tükettikleri tek hayvansal ürün, yumurtadır. (Yumurta tüketen vejetaryenler)

Pesko vejetaryen: Sadece et yemezler. Beslenme şekilleri tahıl, meyve, sebze, baklagil, yumurta, süt ürünleri ve balığa dayalıdır.
Yarı-vejetaryen: Sadece kırmızı et yemezler.

Frutaryen: Bu beslenme şekli, sadece çekirdekli sebze ve meyveleri tüketmeye dayalıdır.

Vejetaryenler için protein alımı
Vejetaryenler, günlük olarak 9 amino asidi ve proteini almalıdırlar. Amino asitler, dokuların gelişimi, tamiri ve sağlığı için gereklidir. Her gün tükettiğiniz besinlerden elde edilmelidirler, çünkü vücut bunları tek başına üretemez. Proteinler hayvansal ve bitkisel olarak da ikiye ayrılıyorlar.

Hayvansal proteinler: Et, yumurta gibi tek bir hayvansal protein, tüm gerekli amino asitleri içeriyor, ya da tamamlayıcı protein kaynaklarının iyi bir karışımını içeriyorsa, hayvansal proteindir.

Bitkisel proteinler: Bitkilerden elde edilen proteinler.

Ekmek ve tahıllar (günde 6-11 porsiyon)

 • Her tür ekmek (Bir porsiyon, 1 dilime eşdeğerdir.)
 • Mısır gevreği, müsli (Bir porsiyon, yarım fincana eşdeğerdir.)
 • Pilav (Bir porsiyon, yarım fincana eşdeğerdir.)
 • Makarna (Bir porsiyon, yarım fincana eşdeğerdir.)
 • Grissini (Bir porsiyon, 2 adet grissiniye eşderğerdir)
 • Bisküvi (Bir porsiyon, 4 adet diyet ve 2 adet tatlı bisküviye eşderğerdir)

Süt ve süt ürünleri (günde 2-3 porsiyon)

 • Az yağlı ya da yağsız, sade yoğurt (Bir porsiyon, bir fincana eşdeğerdir.)
 • Süt ve süt ürünleri (Bir porsiyon, yarım fincana eşdeğerdir.)
 • Az yağlı peynir, süzme peynir (Bir porsiyon 40 grama eşdeğerdir.)

Sebzeler (günde 4-5 porsiyon)

 • Tüm konserve, donmuş ya da taze sebzeler (pişirecekseniz, bir porsiyon yarım fincana; çiğ tüketecekseniz bir porsiyon bir fincana eş değerdir.)
 • Tüm sebze suları, tatlandırılmamış (Bir porsiyon, 3/4 fincana eşdeğerdir.)

Meyveler (günde 3-4 porsiyon)

 • Tüm konserve, donmuş, kuru ya da taze meyveler, tatlandırılmamış (bir porsiyon taze meyve bir orta boy meyvaya, bir porsiyon kuru meyva çeyrek fincana, bir porsiyon konserve, donmuş ya da pişmiş meyva da yarım fincana eş değerdir.)
 • Tüm meyva suları (Bir porsiyon, 3/4 fincana eşdeğerdir.)

Baklagiller, çekirdek, yemiş ve
etin yerine geçenler:

 • Kabak çekirdeği, ayçekirdeği ve susam (bir porsiyon 2 çorbakaşığına eşdeğerdir.)
 • Fıstık, hindistancevizi, ceviz, badem, fındık (bir porsiyon 2 çorbakaşığına eşdeğerdir.)
 • Baklagiller (bir porsiyon 2 çorbakaşığına eşdeğerdir.)
 • Soya sütü (bir porsiyon 1 fincana eşdeğerdir.)
 • Yumurta (bir porsiyon 1 yumurtaya eşdeğerdir.)
 • Yumurtanın akı (bir porsiyon 2 yumurta akına eşdeğerdir.)
Facebook Profilinde Paylaş
Etiketler:
Genel

Hızlı kilo verdiren diyet önerileri

 

kilo-verme

Her insanın metabolizması farklı çalıştığı için, herkes kendine uygun diyeti deneme yanılma yöntemiyle bulunur. Ama kısa süreli 3-5 gün birini 1 hafta bir diğer diyeti yaparak hangisinin etkili olduğunu bulamazsınız. Bunun için yapacağınız diyetlerde mutlaka 1 ay devam edin ve verdiğiniz kilo miktarını ve ne kadar zorlandığınızı bir kenara not alın. Daha sonra yaptığınız diğer diyetlerle karşılaştırarak en mutlu olduğunuz diyeti bulabilir ve buna devam edersiniz.

Karatay Diyeti

Prof. Dr. Canan Karatay kalp hastalıkları uzmanı olduğu için, hangi besinlerin kalp için sağlıklı ve hangilerinin sağlıksız olduğunu iyi bilir. Onun önerilerine kulak vermek, kilo vermenin yanı sıra kalp ve damar sağlığımıza da iyi gelecektir. Canan Karatay’ın diyet önerilerinde genellikle birden bire bir şok diyet değil, yavaş yavaş ve dengeli, yiyerek zayıflamayı öneren, katı kuralları olmayan öneriler bulunuyor.

Çiğ besin diyeti

Bu diyet Amerika’daki bayanlar arasında son dönemlerde en popüler diyetlerden. Diyetten çok çiğ beslenmeyi alışkanlık haline getirmeyi savunan bu diyet katı kuralları ile dikkat çekiyor. Günlük 180 kalori alacağınız bu diyet hakkında merak ettiklerinizi bu konuda bulabilirsiniz.

Ceyda Düvenci diyeti

Hamile kaldıktan sonra 15 kiloya yakın kilo alan Ceyda Düvenci kısa sürede verdiği kilolarla hanımlarda hangi diyeti yaptığı konusunda merak uyandırmıştı. Ceyda Düvencinin diyeti beyaz et ve balığın bol olduğu, çok aç kalmayacağınız ama düzenli uyguladığınız taktirde hızlı kilo verebileceğiniz bir diyet olarak göze çarpıyor.

Dukan diyeti

2013 yılının en popüler diyeti olarak adlandırabiliriz. Bayanlar bu diyeti çok sevdi ve çok kişi uygulamaya çalıştı. Ama uzmanlar doğru uygulanmadığı taktirde zararlı olabileceğini söylediler. Bu diyet tamamen ekmeksiz olduğu için ekmek alışkanlıkları olanları zorlayabilirler. Ayrıca bol et yemeye dayalı bu diyeti gut hastalığı olanların uygulamaması gerekiyor.

South Beach diyeti

Bu diyet tam anlamıyla spor ve egzersiz üzerine kurulmuş hem hızlı hem de sağlıklı kilo verebilmenizi sağlayacak bir diyet. Diyette spor yapıp hızlıca kasa çevirmenizi sağlayacak besin ve öğünler kullanılıyor. Sporunuzu aksatmadan yaparak hem kilo verip hem de düzgüb bir vücuda sahip oluyorsunuz.

Yazı yayınlandıktan sonra ödeme bilgilerinizi gönderirseniz ödemenizi geçerim.

Facebook Profilinde Paylaş
Etiketler:
Genel

MEYVE SEPETİ ÇEŞİTLERİ

Yıl dönümü, yeni yıl, tebrik, iş toplantıları, doğum günleri ve daha pek çok durum için sevdiklerini sevindirmenin yollarından biri olan meyve sepeti pek çok lezzeti bir arada bulmanızı sağlamaktadır. Birbirinden farklı meyveler kullanılarak özel olarak hazırlanan bu sepetler oldukça taze meyvelerin bir araya gelmesi ile oluşturulmaktadır. Site üzerinden gerçekleştirdiğiniz incelemeler sonrasında beğendiğiniz ürünleri üzerine tıklayarak sepetlerin içinde hangi meyvelerin olduğunu öğrenebilirsiniz. Farklı fiyat avantajları ile karşımıza çıkan bu sepetler insanların bütçelerine göre değişkenlik göstermektedir.

Site üzerinden incelediğiniz meyve sepeti modelleri görünüş olarak oldukça ilgi çekicidir. Tat olarak da mükemmel lezzetleri içinde barındıran bu sepetler indirim fırsatları ile de karşınıza çıkmaktadır. Grand Meyve Sepeti en çok tercih edilen sepetler arasında yerini almaktadır. Oldukça büyük olan bu meyve sepeti kalabalık gruplar için uygun bir modeldir. Çilek, portakal, ananas, üzüm, elma ve kivi meyveleri kullanılarak özel olarak hazırlanmış olan bu sepetler sayesinde sevdiklerinizi mutlu etmenize yardımcı olmaktadır.

Siteden yapacağınız üyelik sayesinde beğendiğiniz meyve sepetinin siparişini anında verebilirsiniz. Sevdiklerinizi çikolata ve meyve şöleni ile buluşturmak istiyorsanız eğer indirimli sepetler içinde bulunan Carrots Meyve Sepetini tercih edebilirsiniz. Çilek, ananas, üzüm ve çikolatalı havuçtan meydana getirilmiş olan bu sepet günlük olarak hazırlanmaktadır. Bu yüzden gönderi sağlanana kadar tazeliğini korudukları görülür

Facebook Profilinde Paylaş
Etiketler:
Genel

Nasıl Zayıflar sınız?

gunesSağlıklı zayıflamak için her şeyden önce zayıflamaya değil yaşam biçiminizi değiştirmeye kara vermelisiniz. İsterseniz 2 kilo isterseniz 10 kilo fark etmez sadece biri daha uzun sürer. Yaşam biçimini tek başınıza değiştirmeniz hiç de kolay değil. O zaman bu işi bilen bir profesyonelden yardım almanız doğru olacaktır. Bu da diyetisyen, beslenme uzmanıdır. Çünkü onlar bu iş için eğitilmiş kişilerdir. Doktorlar sizin bir hastalık durumunuz olup olmadığını tespit ederler. Zayıflama konusunda yardımcı olmaları çok zordur. Çünkü besinler konusunda bir diyetisyen kadar bilgili olamazlar. O yüzden öncelikle kendinize uygun bir diyetisyeni seçmekle işe başlayın. Herkesin farklı bir yaşam biçimi vardır. Diyetisyen, doktorunuzun belirlediği sağlık sorunlarınızı da göz önünde bulundurarak, aktivitenizi, alışkanlıklarınızı, sevdikleriniz ve sevmediklerinizi belirleyerek ne zaman, nerede, nasıl hatta kiminle ne yiyebileceğinizi belirleyecek kilo verdikten sonrada korumanızı nasıl sağlayacağınızı size öğretecek kişidir.

Ancak diyetisyene başvurmadan önce kendi yaşamınızda yapabilecekleriniz şöyle;

Beslenme üzerine yapılan son araştırmalar az ama sık yenen öğünlerin sağlıklı zayıflama adına büyük mucizelere imza attığını gösteriyor. Aralarda size uygun ne tüketebileceğiniz besinleri belirleyin. Örneğin kuşluk vakti bir meyve, ikindi zamanı çayla bir dilim kek sizi mutlu ediyorsa neden olmasın.


Bu Konunun Devamını Okuyun »

Facebook Profilinde Paylaş
Etiketler:
Genel
null